Jak zamontować panele fotowoltaiczne. Kilka porad - abc energia

inwerter solaredge sklep

Jednak decydując się na taką instalacje

Zakładając panele słoneczne w domu i w ogóle instalacje fotowoltaiczną, z reguły nie musimy niczym się przejmować ani znać na jej funkcjonowaniu, gdyż takimi instalacjami zajmują się profesjonalne firmy. Fotowoltaika to

Jak zamontować panele fotowoltaiczne. Kilka porad - abc energia inwerter solaredge sklep
złożona dziedzina technologii, która wymaga specjalistycznej wiedzy, aby móc dobrze założyć taką instalację. Jednak decydując się na taką instalacje w domu warto mieć chociaż elementarną wiedzę dotyczącą tego, jak funkcjonuje cały ten układ, oraz jakie części się na niego składają.
Jeden z takich istotnych elementów instalacji fotowoltaicznych jest falownik, inaczej znany również pod nazwą inwerter. Do czego służy inwerter? Otóż prąd taki wytwarzają panele słoneczne nie nadaje się do bezpośredniego przepływu w gniazdkach, gdyż prąd wytworzony przez panele jest prądem stałym, a w gniazdach potrzebujemy prądu zmiennego. I tu na pomoc przychodzi inwerter, czyli urządzenie zmieniające napięcie tak, aby nadawał się do użycia. W zależności od mocy inwertera i jego jakości, inwertery część energii przekształcają w prąd przemienny a część tracą. Dlatego zakupując odpowiedni dla wielkości, przeznaczenia i mocy naszej instalacji inwerter należy wziąć pod uwagę to, ile mocy utracimy, oraz czy nie będzie za słaby na naszą instalację - wszystko po to, aby utracić jak najmniej energii i aby nasza instalacja była jak najbardziej efektywna. Profesjonalne firmy zajmujące się instalowaniem paneli fotowoltaicznych obliczają również te parametry tak, aby dobrać jak najlepszy inwerter pod potrzeby naszej instalacji.


Ocieplenie klimatyczne

Jednym z poważniejszych zagrożeń dla naszej planety, o którym coraz częściej się mówi, jest ocieplanie się klimatu. Zjawisko to jest odczuwalne przez każdego z nas, ponieważ nawet tego lata upały były trudne do zniesienia. W krajach Europy Zachodniej temperatury zbliżały się nawet do pięćdziesięciu stopni Celsjusza. Opisywane zjawisko wiąże się z efektem cieplarnianym, któremu sprzyja emisja gazów cieplarnianych, emitowanych przez tysiące fabryk, elektrowni oraz innych obiektów przemysłowych.

Istnieje wiele organizacji, które starają się zapobiec temu procederowi. Na kraje, które emitują najwięcej zanieczyszczeń nakładane są limity, których nie powinny przekraczać. Coraz częściej stosowane są również alternatywne źródła energii. Popularne stają się elektrownie wiatrowe, budowane głównie na terenach nadmorskich. Stosuje się również farmy czerpiące energię słoneczną.

Fotowoltaika stosowana jest również przez gospodarstwa domowe. Póki co, instalowana jest ona głównie na dachach domów jednorodzinnych. Panele słoneczne gromadzą energię, która przekazywana jest do specjalnego akumulatora. Istotnym elementem całej instalacji jest inwerter, który odpowiada za przesył energii między panelem a akumulatorem.

Wiele krajów dofinansowuje zakup urządzeń fotowoltaicznych. W Polsce przy ich zakupie można liczyć nawet na kilka tysięcy złotych wsparcia. Taka inwestycja po kilku latach się zwraca i staje się ekonomiczna, ponieważ w zasadzie nie ponosi się później kosztów związanych z opłatami za prąd.


Mając w domu panele słoneczne wytwarzające

Mając w domu panele słoneczne wytwarzające prąd elektryczny i chcą tym prądem zasilać urządzenia domowe, nie można zapomnieć o odpowiednio dobranym inwerterze. Inwerter to nic innego jak falownik, którego zadaniem jest zamiana prądu stałego na prąd zmienny. Zakup inwertera jest konieczny, jeśli mając panele słoneczne chce się zasilać domowe urządzenia prądem powstałym w fotoogniwach. Powstaje w nich bowiem prąd stały, który nie nadaje się do zasilania urządzeń domowych. Te potrzebują prądu zmiennego, a dokładniej przemiennego o odpowiednich parametrach: napięciu 230 Volt oraz częstotliwości 50 Herców. Chcąc sprawić, żeby fotowoltaika w domu zasilała urządzenia elektryczne, trzeba dobrać do instalacji inwerter, który skutecznie zamieni prąd stały wytworzony przez panele słoneczne na prąd przemienny. Na co zwracać uwagę przy wyborze odpowiedniego inwertera? Dobry inwerter powinien mieć wysoką sprawność, co oznacza niewielką stratę przy zamianie prądu ze stałego na zmienny. Strat nie da się w całości zniwelować i nie istnieje inwerter, który wcale nie traci energii. Jeden inwerter może jej jednak tracić więcej, a inny mniej. informacja na ten temat znajduje się zazwyczaj w nocie katalogowej danego inwertera. Przed zdecydowaniem się na konkretny inwerter warto sprawdzić tę notę i zweryfikować informację ile traci on energii przy zamianie prądu. Zawsze trzeba wybrać inwerter o mniejszych stratach. Dzięki temu nasza domowa fotowoltaika będzie bardziej wydajna, bo nie będzie niepotrzebnie tracić energii.